Yiğit Aksakoğlu’nun tutukluluğuna itiraz için Anayasa Mahkemesi’ne başvuruldu!

1 Mart 2019

Gezi eylemleri soruşturması kapsamında 16 Kasım 2018 sabahı gözaltına alınarak, 17 Kasım 2018 tarihinde hakkında tutuklama kararı verilen Yiğit Aksakoğlu’nun avukatları Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.

Aksakoğlu’nun Silivri 9 No’lu Kapalı Cezaevi’nde, tek kişilik hücrede tecrit altında bulunduğu sürenin 3 ayı geçtiğini vurgulayan avukatlar, Anayasa Mahkemesi başvurusunda, “tutukluluk incelemelerinin duruşmasız yapıldığını, tahliye taleplerinin gerekçesiz reddedildiğini ve savcılığın soruşturma dosyası hakkında görüşme taleplerini reddettiğini” vurguladı.

Başvuru dilekçesinde, “Aksakoğlu’nun yargılama sürecinde Anayasa’nın 36. maddesinde düzenlenen adil yargılanma hakkı, 141. maddesinde düzenlenen ‘kararların gerekçeli olması yükümlülüğü’, AİHS’nin 7. maddesinde düzenlenen ‘suç ve cezaların kanuniliği prensibi’ ihlal edilmiştir. Bu belirtilen gerekçeler nedeniyle Yiğit Aksakoğlu adına Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru zorunluluğu doğmuştur” denildi.

Yiğit Aksakoğlu kimdir?

Yiğit Aksakoğlu, Türkiye’de 0-3 yaş arasındaki erken çocukluk dönemiyle ilgili çalışmalar yürüten bir sivil toplum profesyonelidir. 17 Kasım 2018 gecesi kendisiyle birlikte gözaltına alınan ve sorgulanan 16 kişiden yalnızca Aksakoğlu, “Her ne kadar toplantıların içeriğine ulaşılamamış ve karanlıkta kalan yönleri olsa da iletişimin tespiti tutanaklarında bu toplantıların Gezi’den sonra tekrar sivil itaatsizlik ve şiddetsiz eylem adı altında yeniden çeşitli gösteri ve eylemlerin yapılmasına yönelik birtakım eğitimler ve konuşmalar düzenlendiği kanaatine ulaşıldığı (…)” gerekçesiyle tutuklandı. Evli ve biri üç, diğeri yedi yaşında iki kız çocuğu babasıdır.

Yiğit Aksakoğlu’nun Ailesi ve Arkadaşları

Yiğit'e Mektup Gönder